Kiedy należy wymieniać płyn do spryskiwaczy?

W każdym samochodzie występuje szereg tzw. płynów eksploatacyjnych, które zużywają się wraz z upływem czasu i pokonywaniem kolejnych tysięcy kilometrów. Zdawałoby się, że najmniej znaczącym płynem jest przy tym płyn do spryskiwaczy. Musimy jednak mieć świadomość tego, że dzięki niemu zapewniamy sobie idealną przejrzystość szyb, doskonałą widoczność, a co za tym idzie – zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze. Warto wiedzieć kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy i jaki produkt wybrać?

Jak często i kiedy wymieniać płyn do spryskiwaczy?

Obowiązkiem kierowcy jest kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych w zasadzie przed każdym wyruszeniem w drogę. Wystarczy jednak, jak co pewien czas sprawdzimy, czy w zbiorniczku płynu do spryskiwaczy znajduje się odpowiednia jego ilość. Jeśli nie, to musimy go uzupełnić.

Trudno określić w sposób jednoznaczny, jak często trzeba uzupełniać płyn do spryskiwaczy, ponieważ wszystko zależy tutaj od tego, w jaki sposób i z jaką częstotliwością korzystamy ze spryskiwacza. Jeśli często jeździmy w terenach podmiejskich, na drogach nieutwardzonych, płyn przydaje się częściej. Dlatego trzeba mocno pilnować, aby nigdy go nie zabrakło w zbiorniczku.

Przed nastaniem zimowej aury należy wymienić w zbiorniczku letni płyn do spryskiwaczy na płyn przeznaczony na zimę, który w swoim składzie zawiera substancje niedopuszczające do jego zamarzania.

Jak wybrać płyn do spryskiwaczy?

Na rynku istnieje szeroki wybór płynów do spryskiwaczy. Oprócz tego, że produkty te dzielą się na płyny przeznaczone na lato i płyny zimowe, mogą one mieć różne dodatki. Często w składzie płynu znajduje się alkohol, który nadaje produktowi silnych właściwości myjących. Może to być metanol lub skażony etanol. Zdecydowanie łatwiej przy użyciu takiego płynu usunąć przyschnięte resztki liści, kurz czy owady z szyby. Taki płyn także szybko paruje, dlatego wycieraczki nie rozmazują go po szybie.

W składzie płynu do spryskiwaczy mogą być substancje zapachowe – najważniejsze, aby nie były one drażniące dla kierowcy. Dodatek może stanowić także gliceryna, czyli związek organiczny, który nawilża pióra wycieraczek samochodowych i zapobiega ich uszkodzeniom w wyniku wycierania drobinek kurzu i brudu. Taki płyn będzie dobrym wyborem dla kierowców często podróżujących samochodem w trudnych warunkach.

Kwestia doboru dodatków do płynów do spryskiwaczy jest indywidualna. Ważne, aby płyn dobrze mył szyby samochodu.